Austria rozpoczyna procedury deportacyjne dla tysięcy syryjskich uchodźców

Austria rozpoczyna procedury deportacyjne dla tysięcy syryjskich uchodźców

W wyniku znaczącej zmiany polityki, austriackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło rozpoczęcie procedur deportacyjnych dla 2,400 syryjskich uchodźców. Decyzja ta zapadła po upadku reżimu Assada w grudniu ubiegłego roku, a minister spraw wewnętrznych, Gerhard Karner, ogłosił nowe środki mające na celu zawieszenie decyzji o udzieleniu azylu Syryjczykom oraz ułatwienie ich deportacji lub dobrowolnej repatriacji.

Znaczny spadek liczby wniosków o azyl

Ministerstwo odnotowało drastyczny spadek liczby wniosków o azyl składanych przez Syryjczyków. W styczniu liczba nowych wniosków spadła o 55% w porównaniu do tego samego miesiąca w 2024 roku, a tylko 618 Syryjczyków ubiegało się o azyl, w porównaniu do 1,393 osób w pierwszym miesiącu ubiegłego roku.

Chociaż nowe wnioski o azyl są nadal rejestrowane, ministerstwo wyjaśniło, że nie będą one obecnie rozpatrywane. Rząd Austrii poinformował również, że 80 Syryjczyków dobrowolnie zdecydowało się na powrót do ojczyzny od momentu upadku reżimu Assada.

Wsparcie finansowe dla dobrowolnego powrotu

Aby wspierać syryjskich uchodźców w dobrowolnym powrocie, Federalna Agencja ds. Opieki i Wsparcia zorganizowała około 440 sesji doradczych. Osoby, które zdecydują się na powrót do Syrii, mogą otrzymać wsparcie finansowe w wysokości 1000 euro. Jednakże, zgadzając się na repatriację, tracą swoje status ochrony w Austrii.

Zawieszenie procedur azylowych

Minister Gerhard Karner podkreślił, że procedury azylowe dla obywateli Syrii będą nadal zawieszone. Stwierdził, że Syria potrzebuje teraz swoich obywateli do odbudowy kraju, co uniemożliwia uzasadnienie przyznania stałego azylu. Dodał, że azyl jest przyznawany tymczasowo, a ci, którzy nie mają ważnych powodów do ochrony, nie powinni go otrzymywać. Priorytet w deportacjach wymuszonych będą mieli przestępcy oraz osoby, które odmawiają integracji lub pracy.

Krytyka ze strony organizacji pozarządowych

Ta zmiana polityki spotkała się z krytyką ze strony organizacji pozarządowych, takich jak Kritas i Diakonia. Organizacje te wskazują, że sytuacja w Syrii nadal jest niestabilna i skomplikowana, co utrudnia uzasadnienie repatriacji Syryjczyków w tym momencie.

Od czasu upadku reżimu Assada w Syrii, rośnie liczba głosów w Europie nawołujących do rozpoczęcia repatriacji syryjskich uchodźców. Wiele krajów UE wstrzymało rozpatrywanie wniosków o azyl składanych przez Syryjczyków, uzasadniając swoje decyzje śledzeniem rozwoju sytuacji w regionie, szczególnie w kontekście pojawienia się nowych sił w Syrii.

Scroll to Top