Trump rozmawia z Putinem: „Negocjacje rozpoczynają się natychmiast, wojna na Ukrainie musi się zakończyć”
Po raz pierwszy od powrotu do Białego Domu prezydent USA ogłosił, że rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji i oznajmił, że obaj zgodzili się odwiedzić swoje kraje – „Rozmawialiśmy o wspaniałej historii naszych krajów, o tym, że walczyliśmy razem w wojnie światowej i o wielkich korzyściach, jakie pewnego dnia przyniesie nam współpraca”.
Trump potwierdza pierwszą bezpośrednią rozmowę telefoniczną z Putinem po reelekcji
Rozmowa Trumpa z Putinem odbyła się po latach, podczas których zachodni przywódcy, w tym poprzednik Trumpa Joe Biden, bojkotowali rosyjskiego prezydenta i unikali bezpośrednich rozmów z nim po inwazji na Ukrainę.
Trump napisał, że on i Putin zgodzili się na współpracę, ścisłą współpracę i między innymi, na odwiedzenie swoich krajów: „Zgodziliśmy się również upewnić, że nasze zespoły natychmiast rozpoczną negocjacje, a zaczniemy od zadzwonienia do prezydenta Ukrainy Zełenskiego, aby poinformować go o naszej rozmowie, co zrobię teraz. Poprosiłem sekretarza stanu Marco Rubio, dyrektora CIA Johna Ratcliffe’a, doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Mike’a Waltza i specjalnego wysłannika Steve’a Whitkoffa o poprowadzenie negocjacji, które, jak mocno wierzę, zakończą się sukcesem”.
TTrump i Putin omawiają rozmowy pokojowe i konflikt na Ukrainie
Trump ogłosił na swojej sieci społecznościowej, że rozmawiali o Ukrainie, Bliskim Wschodzie, energetyce i sztucznej inteligencji, a także o sile dolara i innych sprawach. „Oboje rozmyślaliśmy o wspaniałej historii naszych krajów i o tym, że tak skutecznie walczyliśmy razem w II wojnie światowej, i pamiętaliśmy, że Rosja straciła dziesiątki milionów ludzi, a także wielu z nas!”
Trump napisał również: „Oboje rozmawialiśmy o mocnych stronach naszych krajów i wielkich korzyściach, jakie pewnego dnia odniesiemy ze współpracy. Ale przede wszystkim, oboje zgodziliśmy się, że chcemy powstrzymać miliony zgonów odnotowanych w wojnie między Rosją a Ukrainą.
Trump i Zełenski rozmawiają o pokoju
Później wieczorem Trump poinformował, że rzeczywiście rozmawiał z Zełenskim, pisząc: „Rozmowa przebiegła bardzo dobrze. On, podobnie jak prezydent Putin, chce zawrzeć pokój”. Trump zauważył, że obaj rozmawiali również o spotkaniu Zełenskiego w Monachium w piątek z wiceprezydentem USA JD Vance’em i sekretarzem stanu Marco Rubio i że ma nadzieję, że wynik spotkania będzie pozytywny: „Nadszedł czas, aby zakończyć tę absurdalną wojnę, w której doszło do ogromnych i całkowicie niepotrzebnych zabójstw i zniszczeń. Niech Bóg błogosławi Rosjan i Ukraińców!”
Zełenski ze swojej strony stwierdził, że rozmowa z Trumpem była „bardzo znacząca” i że prezydent USA poinformował go o szczegółach rozmowy z Putinem: „Omówiliśmy możliwości osiągnięcia pokoju i zgodziliśmy się utrzymywać kontakt oraz umawiać spotkania.
FFogel zwolniony z rosyjskiego więzienia w zamian za cyberprzestępcę Vinnika
Rozmowa Trumpa z Putinem miała miejsce prawie dzień po tym, jak Moskwa niespodziewanie uwolniła amerykańskiego więźnia Marka Fogela z rosyjskiego więzienia, pozwalając mu wrócić do Stanów Zjednoczonych z wysłannikiem Trumpa na Bliski Wschód, Stevem Wyktoffem. W zamian za uwolnienie Amerykanina Marka Fogela z więzienia w Rosji, Trump uwalnia rosyjskiego kryptoprzestępcę Alexandra Vinnicka z więzienia.
Zaskakujące porozumienie osiągnięto po tajnych negocjacjach prowadzonych przez Whitkoffa w imieniu Trumpa i zostało ono odebrane jako sygnał Putina, że chce odbudować zaufanie do Stanów Zjednoczonych i osiągnąć porozumienia. Sam doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Mike Waltz powiedział wczoraj wieczorem, że umowa wymiany jest „demonstracją dobrej woli ze strony Rosjan i znakiem, że zmierzamy we właściwym kierunku, aby zakończyć okrutną i straszną wojnę na Ukrainie”.
Fogel, 63 lata, jest nauczycielem historii, który został aresztowany w Rosji w 2021 r. za przestępstwa narkotykowe, po tym, jak rosyjskie władze poinformowały, że wjechał do kraju z marihuaną leczniczą. W 2023 r. został skazany na 14 lat więzienia. Początkowo administracja Bidena powstrzymała się od zdefiniowania Fogela jako osoby, która została aresztowana w Rosji bez własnej winy, a tym samym oznaczenia go jako celu powrotu w wymianie więźniów, podobnie jak innych amerykańskich więźniów, ale później zaakceptowała tę definicję i to administracja Trumpa odniosła sukces w sfinalizowaniu umowy.
Dziś wieczorem ujawniono, że w zamian za Fogla Stany Zjednoczone uwolnią z amerykańskiego więzienia obywatela Rosji o nazwisku Alexander Vinnik, szefa sieci cyberprzestępców, który został aresztowany w Grecji w 2017 r., a następnie przekazany amerykańskim organom ścigania. W maju ubiegłego roku przyznał się do winy i został skazany za spisek w celu prania pieniędzy.
Według władz USA Vinnick zajmował się wymianą kryptowalut i rzekomo zarobił 4 miliardy dolarów na atakach ransomware, kradzieżach tożsamości, handlu narkotykami i innych działaniach przestępczych.
Wymiana więźniów i rola Arabii Saudyjskiej
Dziś wieczorem agencja prasowa Reuters poinformowała, że saudyjski następca tronu Mohammed bin Salman, faktyczny władca Arabii Saudyjskiej, również brał udział w rozmowach na temat uwolnienia Fogela. Informacja ta nasuwa pytanie, czy jest to układ typu round-robin, który obejmuje dodatkowe wydarzenia, które zostaną ujawnione później.
Stanowisko Trumpa w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO i integralności terytorialnej
Minister obrony Trumpa: Kijów nie przystąpi do NATO i nie powróci na swoje terytorium
Prezydent Trump, jak przypomniano, obiecał podczas swojej kampanii wyborczej, że jeśli zostanie prezydentem, zakończy wojnę między Rosją a Ukrainą „w ciągu 24 godzin”. On i wielu innych w Partii Republikańskiej mówiło o ogromnych kwotach pieniędzy Waszyngtonu przeznaczonych na pomoc wojskową dla Kijowa jako o marnotrawstwie pieniędzy, a uwagi Trumpa sugerowały, że zmusiłby również Ukrainę do bolesnych kompromisów, w tym do oddania ogromnych połaci terytorium okupowanego przez wojsko Putina w ciągu ostatnich 11 lat.
Podczas spotkania z przedstawicielami NATO w Brukseli tego wieczoru sekretarz obrony Trumpa Pete Hasseth powiedział, że Stany Zjednoczone chcą, aby Ukraina nadal istniała jako niepodległy kraj, ale stwierdził, że włączenie jej do NATO — pomysł, który był jednym z pretekstów Putina do inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. — jest „nierealnym” dążeniem.
Hagseth powiedział również, że cel zwolenników Ukrainy, jakim jest odzyskanie kontroli nad wszystkimi terytoriami, które kraj ten utracił na rzecz Rosji od czasu wybuchu konfliktu między nimi w 2014 r., jest „urojeniowy”.
Jego komentarze stanowią jasny sygnał dla Kijowa, że administracja Trumpa nie zgodzi się na żądanie Zełenskiego, aby Moskwa zwróciła Ukrainie wszystkie okupowane przez nią terytoria, co stanowi jedną piątą terytorium kraju..